Zielone ogrodzenie z krzaków liściastych bądź iglastych, niskie czy wysokie? Które ogrodzenie będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? Natomiast jak je usadowić w gruncie oraz doglądać?

Żywe ogrodzenie Poznań z krzewów liściastych czy iglastych, niskopienne czy wysokie? Jakie płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? A w jaki sposób je usadowić w gruncie oraz doglądać?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia. Upiększa skwer, osłania nas przed miejskim zgiełkiem, kurzem, spalinami, i wzrokiem przechodniów. Daje przyjemny cień, dostarcza schron ptakom. Żywopłot amortyzuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie są za litym murem ogrodzeniowym. Jednak przed jego założeniem musimy zdecydować, jaką rolę ma pełnić w skwerze. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, bądź zastępować ogrodzenie, bądź wspomóc w rozdziale skweru na mniejsze części oraz stworzeniu przytulnych zakątków? Winniśmy także postanowić, jaką ogrodzenie będzie miało docelową wielkość. Od tego zależy wybór typu drzewa bądź krzewu.

Olbrzymią zaletą ogrodzeń z drewek oraz krzewów iglastych jest ich trwała zieleń. W trakcie jak szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków dalej dobrze zasłaniają nas przed wzrokiem ciekawskich.

Panuje osąd, że najlepsze na tego typu żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. klasy „Smaragd” tudzież „Spiralis”, jakie bez docinania utrzymują wąski kształt. Jak osiągną pożądaną wysokość skracamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy czy świerki potrzebują regularnego strzyżenia.

Na zielone ogrodzenie z plastyku z Legnicy wybieramy iglaki wytrzymałe na mróz. Wrażliwe tuje orientalne a także cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Niedoskonałością takich nasadzeń jest dosyć znaczna cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich systematycznie przycinać.

Na zielone ogrodzenie z drzew liściastych wybieramy gatunki, jakie mają podniesione pędy a także odpowiednio się rozkrzewiają po przycięciu. W tej roli najlepiej sprawdzają się wytrzymałe na mrozy buki a także graby.

Takie drzewa, systematycznie strzyżone, odpowiednio gęstnieją, wskutek czego otrzymane z nich zielone ogrodzenia, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeśli wyselekcjonujemy gatunki z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wtedy przez ogrodzenie nie przedostanie się ani człek, ani zwierzę.

Zależnie od siły przyrostu danego gatunku mamy z nich zielone płoty o różnorodnej wielkości. Niskie (30-60cm) szpalery spośród berberysów robią za szkielet rabat a także ścieżek, izolują od siebie poszczególne części skweru. Takie ozdobne ogrodzenia prezentują się najlepiej, kiedy je systematycznie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe wymiary, jak na przykład ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, zdołamy uzyskać całkiem duże żywe ogrodzenia wysokości 1,5 – 2m. Jeżeli mają izolować zieleniec od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Jak posadzimy z nich zielone ogrodzenie w głębi parku, możemy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez obcinania rozrastają się szeroko, podkreślając naturalistyczny charakter tej części skweru. To wyjście zdaje akuratnie egzamin także w wypadku krzewów zniewalająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Chociaż te rodzaje wolno też strzyc, niemniej jednak wtedy o wiele lepiej kwitną.

Na zielone płoty polecane są także krzewy zimozielone.

Z tej grupy roślin na ogrodzenia Poznań najlepiej nadaje się u nas bukszpan, i ostrokrzew Meservy. Chociaż i one po srogich zimach bywają niekiedy oszpecone przez listowie. Na zachodzie Europy popularne są zielone ogrodzenie z plastiku z laurowiśni bądź zimozielonych gatunków berberysów. Na nieszczęście , w lokalnych warunkach klimatycznych ich liście notorycznie brązowieją z powodu mrozów. Wobec tego, o ile już zdecydujemy się na taki parkan, powinien być on niewysoki (do 60-80cm), aby można go było opatulić na zimę agrowłókniną i bez trudności wyciągnąć zaschnięte części.

Jeśli pragniemy otrzymać zwłaszcza dekoracyjny płot, powinno się posadzić naprzemiennie dwie lub trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy aranżujemy zielony płot spośród gatunków zrzucających liście na zimę, opłacalnie jest obsadzić go innym, niewielkim, np. spośród iglaków bądź zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone ogrodzenia plastykowe strzyżone z wyobraźnią- z krętą liną „dachu” bądź wystrzyżonymi wieżyczkami. Należy im jednakże poświecić dużo czasu.

Advertisements
Zielone ogrodzenie z krzaków liściastych bądź iglastych, niskie czy wysokie? Które ogrodzenie będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? Natomiast jak je usadowić w gruncie oraz doglądać?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s