Wierzba wypuści nawet z patyka pędu.

Wierzba wypuści nawet z patyczka wiktów.

Mając na uwadze ten fakt, powinniśmy z niej wykonać bezprecedensowego odmiany ogrodzenia. Z tej przyczyny nasz żywopłot nabędzie niespotykany wygląd i będzie się wyróżniać spośród ogrodzeń w sąsiedztwie.

Wzrastające na polach oraz podmokłych bagnach wierzby już jakiś czas temu zadomowiły się w domowych zieleńcach. Umiłowaliśmy je poprzez specyfikę i spectficzne kotki. Nie są ambarasujące, postulują zaledwie mrowie wilgoci oraz nieco światła. Zaspokoją się nieomal każdą rolą.

Mało roślin potrafi również identycznie ekspresowo stymulować stracone pędy oraz odrośle. Wierzby ogromnie łatwo odbudowują również własny system korzeniowy. Wystarczy, że obcięty względnie nawet uszkodzony odrost w zwilgotniałej ziemi po jakimś czasie ukorzeni się i ofiaruje zaczątek kolejnej roślinie. Wybitna osoba wpadła na idea, aby z wierzb produkować splecione sztachety ogrodzeniowe czy parkany zaciemnione liśćmi. Zapewne powinno się dysponować tak czarujące płot. Najpoprawniej do stworzenia takiego parkanu wykorzystać poniższe typy wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zatytułowana konopianką, i jej liczne mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba karmazynowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te warianty wierzby na ogrodzenia mają nieco bliźniaczych własności:

produkują proste, długie oraz niezmiernie gibkie pędy – przez wzgląd na to można bez trudności formować kształt ogrodzenia;
błyskawicznie odrastają po obcięciu- w niedługim terminie zdołamy wypleść pełne przęsło na ogrodzenie;
niepomiernie swobodnie się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej informacji do montażu takiego ogrodzenia wykonanego z wierzby.

Jak posiadamy już idee na formę płotu, musimy dostać adekwatne wierzbowe pędy na ogrodzenie. Niestety, odszukanie ich w warunkach zwyczajnych jest pracochłonne, dlatego że dziko wzrastające krzewy z rzadka wypuszczają wielce długie a zarazem prostolinijne pędy. Najodpowiedniej jest zaplanować prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na konsekwencja będzie trzeba zaczekać kilka lat.

W celu założenia plantacji wierzby na płot wyłońmy najsampierw miejsce w ogrodzie, niewiele przez nas nawiedzane a także mało .Wiosną, w marcu względnie w kwietniu, posadźmy w ową stronę flancy, spośród których wyrosną tzw. rośliny mateczne.

Jako rozsad użyjmy zdrewniałe wierzbowe roczne pędy rozciągłości 25-30 cm, jakie możemy dostać z dziko rosnących roślin. Nim zasadzimy wypada je zanurzyć na 24 godziny w głębi, iżby się poprawnie napiły, po czym wkopać w glebę, właściwie tak aby wystawał tylko ostatni pączek. Musimy pomnieć, iż rośliny szybko się grubieją, tym samym powinny rozwijać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy czy też dwa dopuszczamy roślinom bez ograniczeń stawać się, po czym ścinamy je| na wysokość około 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą krzepkie, proste pędy, jakich wiosną kolejnego roku możemy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne pędy sporadycznie przekraczają 2m, więc na dłuższe musimy zaczekać bodaj jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny uzyskamy od kilku do kilkunastu pędów, jakie wolno użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements
Wierzba wypuści nawet z patyka pędu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s