Żywe ogrodzenie lub jak kto woli żywopłoty

Żywe plot lub jak kto woli żywopłoty

Żywopłoty przeważnie spełniają podobną rolę jak płoty, lecz często są wykorzystywane ponadto za ozdobę. Najczęściej takie ogrodzenia sadzi się w słonecznych położeniach, gdzie migiem rosną i silnie się zagęszczają. Dużo czaru posiadają również takie zielone ploty, które prowadza poprzez zacienione katy ogrodu. Ciemna zieleń roślin wraz z prześwitująca tu i ówdzie plątanina gałęzi ewentualnie kwiatami komponują przykuwające spojrzenie widoki,natomiast ożywcza wilgoć, bijąca od zanurzonej w ciemnościach ziemi , powoduje iż nawet niedługi spacer obok płotu wycisza oraz relaksuje.

Budując płot z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę role takiego ogrodzenia, warunki jakie panują w ogródku, a także nasze przyzwyczajenia a także czas który możemy poświecić na jego utrzymanie. Żywe ploty o zwykłym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko również bujnie kwitną, jednakże wymagają również dyzo powierzchni. Geometryczne względnie bogato wykończone żywe ogrodzenia Poznań zdołają być niezmiernie delikatne, aczkolwiek wypada je cyklicznie obcinać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na parkan. Jest wobec tego nad czym się myśleć, bowiem takie żywopłot tworzy się na jakiś czas, czasami nawet na długiepokolenia.


Zwykle akceptowalny bywa zielony parkan o wysokości około 1,5 m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, bardzo modny w Europie na żywopłoty kształtowane. Ma on bardzo dużo zalet:
• jest łatwy w utrzymaniu,
• odpowiednio wytrzymuje czas mniejszych opadów,
• szybko wzrasta,
• regularnie podcinany schludnie gęstnieje oraz nie więdnie od dolu,
• w regionach o umiarkowanym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę listowia, a nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek aranżuje niedostępny dla wzroku parkan,
• jest tani w utrzymaniu.

Ligustr można zastąpić irga błyszcząca-jesienią bajecznie się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.
Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Mogą być to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lobia otaczać się praktycznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować wyłącznie od strony widocznej, a cześć gałęzi zostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.

Advertisements
Żywe ogrodzenie lub jak kto woli żywopłoty

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s